Jak dbać o kanarka?

Jeśli właśnie przygarnąłeś do domu nowego ptaszka i nie wiesz jak się nim zajmować, aby mu było dobrze? Mamy więc ciekawe porady, które będą do tego tematu się odnosić. Dzięki nim łatwiej Wam będzie zadbać o kanarka.

Decydując na kanarka musimy wiedzieć, że bierzemy za niego odpowiedzialność. Ptaszki te pięknie śpiewają i każdy się nimi zachwyca. Jednak nie ma sensu go kupować, jeśli mamy małe mieszkanie. Kanarki głośno śpiewają, dlatego mogą nasze uszy dręczyć. Kanarki tak jak inne zwierzaki potrzebują ciepła i miłości. Należy dbać o nie i mówić do nich. Okazywać im uczucia. Wszystkim zwierzętom domowym trzeba poświęcić swój czas, pracę i pieniądze. Trzeba będzie zajmować się nimi każdego dnia, ptaki nie chcą być bowiem samotne.

Komfort

Kupując kanarka musimy mieć dla niego odpowiednie miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Najlepsze będą duże, kwadratowe klatki. Ptaszki umieją latać, ale wspinać się nie potrafią. Jeśli nie chcemy, by się nudziły powinniśmy kupić im drewniane patyczki, na których ptak będzie siedział i spał. Nie dajemy o klatki plastikowych patyczków, ponieważ kanarek może odparzyć sobie nóżki. Ważne będzie, by klatka nie była okrągła czy drewniana. Drewno utrzymuje wilgoć a co za tym idzie może się okazać, że będzie sprzyjać chorobotwórczym bakteriom.

Przekąski

Ulubionym przysmakiem dla kanarków są ziarenka i wszelkiego rodzaju nasiona. Niektóre ptaszki są jednak wybredne i sięgają po inne pożywienia. Wszystkie pokarmy można znaleźć w sklepie zoologicznym. Na pewno znajdzie się tam coś odpowiedniego dla naszego zwierzaka. Jeśli kanarek jest młody i nie potrafi jeszcze śpiewać to będzie można zdecydować się między innymi na zastosowanie specjalnej mieszanki, w składzie której będą witaminy pobudzające śpiew.

Higiena kanarka

Prawdziwym rarytasem są zawsze larwy, które czasami znajdują się pod listkami. w diecie kanarka ważny będzie wapń, który gwarantuje odpowiedni wzrost i mocną budowę kości. Swoją istotną rolę ma również woda. Ptak musi mieć cały czas dostęp do świeżej wody. Nie karmimy go naszym domowym jedzeniem.

Higiena

Kanarki chętnie dbają o higienę, dlatego warto mu w sklepie zoologicznym kupić specjalne baseniki czy wanienki, dzięki którym zwierzak będzie mógł zadbać o higienę. Dwa razy w tygodniu należy wymienić podłoże w klatce i bardzo dokładnie umyć dno klatki. Następnie sypiemy tam świeży piasek. Wanienkę myjemy za pomocą octu. Kanarki najczęściej same dbają o swoją higienę. Jeśli dostaną gałązki to spiłują na nich pazurki, natomiast jeśli nie to należy je przycinać. Wtedy delikatnie łapiemy ptaszka kciukiem i palcem wskazującym, wysuwamy nóżkę i podcinamy pazurki. Należy uważać, by przypadkowo nie przeciąć naczynia krwionośnego. Oczywiście można udać się do weterynarza, który będzie mógł bez problemu to za nas zrobić.

Jeśli mamy kanarka musimy więc dawać mu jedzenie z umiarem, ptaki, które nie są oswojone nie czują się bezpiecznie i co za tym idzie nie będą chciały się kąpać. W czasie przycinania naczyń krwionośnych należy uważać na naczynia krwionośne, by ich nie naruszyć.