Jak uszczęśliwić kanarka?

Kanarki to od dawna ptaki domowe i wiele osób chętnie decyduje się na ich hodowanie. Dla dzieci kanarek to świetna propozycja do tego, by uczyć się opieki nad zwierzakami. Wymagają one specjalnej opieki, szacunku, to ptaki szlachetne.

Warto więc dowiedzieć się jakie warunki należy stworzyć dla kanarków, by czuły się one szczęśliwe. Jak podają nam badacze kanarki hoduje się mniej więcej od 500 lat. To domowe zwierzaki i jeśli będziemy potrafili się nimi zajmować na pewno będą zadowolone. Lubią rutynę, dlatego warto zadbać o ułożony plan codziennego życia. Warto więc poszczególne czynności robić o tej samej porze. Raz w tygodniu należy czyścić klatkę oraz myć żerdki, codziennie sprawdzać trzeba czy kanarek ma dostęp do świeżej wody a w misce czy znajduje się pożywienie. Nie należy wykonywać przy nim gwałtownych ruchów, należy poruszać się powoli. Trzeba dużo mówić do kanarka, by wiedział że nic złego się nie dzieje.

Zobacz również: Karmnik okrągły dla ptaków Ferplast - sklep internetowy Krakvet.pl

Czym powinniśmy je karmić?

Warto szukać dla nich dobrych mieszanek. Znajdziemy tam między innymi ziarna murzynka, konopi, traw z małą ilością rzepiku. Kanarek powinien codziennie dostawać porcję wielkości łyżeczki do herbaty. Trzeba codziennie dać mu jakieś frykasy np. plasterek jabłka. Jeśli pręty klatki są ocynkowane to musimy uważać, ponieważ kwas z jabłka może sprawić, że dojdzie do wytworzenia trujących złogów dla kanarka. Podawać można mu gruszki, winogrona. Dwa razy w tygodniu podawać można jajko. Raczej nie dajemy zielonych składników jak ogórek czy sałata, ponieważ są one traktowane składnikami chemicznymi. Powinno się podawać zielone składniki takie jak mlecz lekarski, tasznik czy gwiazdnicę.

Opieka nad kanarkiem

Obecnie niestety kanarki żyją dość krótko, dużo krócej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Gdy nasze granice zostały otwarte hodowcy i hurtownicy oraz właściciele sklepów zoologicznych zaczęli sprowadzać do nas kanarki ras, których u nas nie było do tej pory. Były one drogie, dlatego kupowano tanie słabe okazy. Te ptaki niestety sprawiły, że pojawiły się u nas liczne choroby. Dlatego właśnie ludzie kupują kanarka, który ma różne problemy, a te problemy potem będą się rozszerzać i pojawiać się będą u innych ptaków.

To poważne choroby?

Niekiedy będą to tak naprawdę śmiertelne choroby. Kiedy kanarek kaszle i prycha nie koniecznie trzeba dawać mu antybiotyki. Można sprawdzić czy przypadkiem nie ma w układzie oddechowym małego pajęczaka. Wystarczy podać odpowiednie leki i choroba minie. Każdy ptak jaki będzie kupowany powinien być poddawany kwarantannie, ponieważ może mieć pasożyty, którymi zarazi inne ptaki.

Gdy ptak będzie już zdrowy należy go odpowiednio zachować. Staramy się unikać trzymania klatki w kuchni, ponieważ pojawiające się tam wyziewy czy gaz to składniki, które są dla kanarka jak trucizna. Wszelkie zmiany wilgotności również są tym elementem, który może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie kanarków. Najlepiej, by klatka znajdowała się w pokoju przy zamkniętym oknie, ponieważ kanarki nie tolerują przeciągów. Okno powinno być wystawione w kierunku wschód albo zachód, ponieważ kanarki na południu będą miały za dużo słońca.

Artykuł powstał we współpracy z exotic-birds.pl