Kanarek - Choroby i ich rozpoznawanie

Najważniejsza rzecz jaką można robić, by kanarek nie chorował to szukanie dolegliwości wcześniej, by im zapobiegać. Jeśli tylko pojawią się jakieś objawy trzeba szybko reagować. Zawsze należy dawać świeży pokarm, zielonkę, zapewniać mu spokój oraz miejsce bez przeciągów, trzeba go również obserwować. Objawy mogą występować razem bądź osobno.

Nie każde kichnięcie od razu musi być powodem do niepokoju. Kluczem do szybkiego reagowania będzie obserwacja, dzięki której ewentualne problemy szybko zauważymy. Jeśli ptak jest chory powinien znajdować się w osobnej klatce, gdzie zapewnimy mu odpowiednią temperaturę. Ptak powinien otrzymywać sucharki zamiast zieleniny, należy się również zatroszczyć o odpowiednią dawkę spokoju dla naszego zwierzaka.

Choroby, które najczęściej pojawiają się u kanarków

Biegunka

Może być spowodowana przez duże wahania temperatury, nieświeży pokarm, zbyt dużo zieleniny, stres czy zdenerwowanie. Choremu kanarkowi należy podawać do picia rumianek, usuwa się zielony pokarm, a do karmy dodaje się węgiel. Gotowy drobny węgiel kupić można w sklepach zoologicznych, ale można także rozdrobnić zwykły i dodać do pokarmu. Jest to choroba dla kanarka wyczerpująca, dlatego trzeba mu dawać odpowiednie wartości odżywcze z pokarmem.

Zaparcie jaja

To problem, który pojawia się u młodych samic. Najczęściej wynika z tego, że kanarek dostaje za mało wapnia i żyje w zbyt niskiej temperaturze w okresie lęgowym.

Ptasia ospa

To choroba, która praktycznie zawsze kończy się śmiercią. Najczęściej występuje pod koniec lata, rzadko u pojedynczego ptaka, najczęściej w stadach. Objawem są pęcherze na nogach, głowie oraz skrzydłach. Bez wsparcia weterynarza nie uda się pomóc ptaku.

Dolegliwości kanarka

Salmonelloza

To choroba, która jest przenoszona przez gryzonie. Objawem jest zielonkawy kał z domieszką krwi. Należy zasięgnąć w tej sytuacji porady weterynarza. Przy salmonelli należy zachować większa higienę, ponieważ ludzie mogą również się zarazić.

Gubienie piór

Poza klasycznymi okresami pierzenia gubienie piór może być wynikiem choroby, stresu, złego żywienia czy pasożytami w organizmie. Ptak w tej sytuacji powinien otrzymywać minerały i wapno zaś z diety usuwa się wszelkie składniki jajeczne na rzecz świeżego zielonego warzywa.

Zapalenie żołądka i jelit

To choroba, która może być powodowana przez przeziębienie czy nieświeży pokarm, zbyt rozbudowane mieszanki jajeczne, mokrą zielonkę. Brzuch ptaka będzie wzdęty i często czerwony, kał wodnisty a ptak jest niespokojny, osowiały, ma przyspieszony oddech. Należy odizolować takiego ptaka do osobnej klatki, zagwarantować mu dobrą temperaturę około 18 stopni i spokój. Do jedzenia wyłącznie proso, owies suchary, mak. Zamiast wody surowej gotową albo rumianek z miodem.

Chrypka

Jeśli nie będzie to wrodzona cecha charakterystyczna dla ptaka to najczęściej wynik przeciągów i przeziębienia. Ptak przestaje śpiewać, charczy, może mieć przyspieszony oddech. Należy podawać mu rumianek i dbać o to, by w miejscu, gdzie przebywa nie było przeciągów, wtedy ten problem się pokona.