Papużki i kanarki – jak wybrać dla nich klatkę?

Hodowla ptaków w domu to wielka przyjemność. Są one piękne, inteligentne i absorbują na różne sposoby w zależności od tego jaki gatunek wybierzemy. Mają one różnorakie wymagania, które trzeba analizować zanim podejmiemy decyzję o tym, by mieć w domu ptaka. Idealne do trzymania w domu będzie niewielkie ptactwo egzotyczne, które bez uszczerbku na samopoczuciu będzie można trzymać także w zamkniętym pomieszczeniu.

Niektóre są szare, inne kolorowe, jedne naśladują głos i szybko przywiążą się do właściciela, inne będą raczej ciche i mało towarzyskie. Warto sprawdzić jaki gatunek najlepiej będzie pasował do naszego stylu życia.

Małe ptaki w domu – gatunki

Niektórzy wybierają gatunek ptaka domowego zwracając uwagę wyłącznie na wygląd. Nie jest to jednak najlepsza metoda, ponieważ możemy w takim wypadku nie mieć świadomości albo nie będziemy mogli zapewnić mu odpowiednich warunków życia, a przecież chcielibyśmy by ptasi towarzysz miał jak najlepiej. Najbardziej popularnymi pierzastymi pupilami są:

Kanarki

To bardzo wrażliwe ptaki, o które trzeba dbać. Łatwo będą ulegać urazom wychłodzeniu a także zatruciom pokarmowym. Piękny śpiew i wygląd w domu wiążą się z wymagającą hodowlą.

Zeberki

To małe, żywiołowe sprytne ptaki, które dają ludziom wiele radości. Łatwe w hodowli, nie chorują, a żywienie nie wymaga dużych nakładów pieniężnych. Nie są tak kolorowe czy muzykalne, ale są wesołe i pełne życia.

Mewki japońskie

To nieco spokojniejsze ptaki niż zeberki, łatwe w hodowli nawet przez osoby początkujące. Nie mają dużych wymagań, dobrze będą czuć się w domowej klatce.

Hodowla papug

Papużki faliste i nierozłączki

Bardzo popularne ptaki egzotyczne, które hoduje się w domach. Łatwo oswajają się z człowiekiem, ale trzeba będzie im poświęcać swoją uwagę. To zwierzęta stadne, dlatego zaleca się kupowanie dwóch osobników, by unikać poczucia samotności i stresu. Raczej nie chorują, a utrzymanie będzie tanie.

Natomiast większe gatunki ptaków będą raczej przeznaczone dla tych, którzy są już nieco doświadczeni w hodowaniu ptaków. Posiadana wiedza pozwoli zrozumieć ich zwyczaj a także zapewnić dogodne warunki. Takie ptaki potrzebują więc większej przestrzeni.

Jak wybierać dobrą klatkę?

Jeśli chcemy, by ptak się dobrze czuł musimy mu zapewniać odpowiednią bezpieczną przestrzeń. Dlatego dobra klatka będzie bardzo ważnym elementem wyposażenia, jakie musimy mieć dla ptaka. Przy wyborze danej klatki będzie trzeba zwracać uwagę na to jak wygląda jego zachowanie, jaki ma charakter bytowania. To ważny element, który może mieć wpływa na to jak duża powinna być klatka. Dobrze sprawdzają się między innymi klatki z wysuwanym dnem, które będzie można wygodnie sprawnie oczyścić.

Przygotowując się do przyjęcia ptaka w domu należy również postarać się o stworzenie warunków, w których ptak będzie się dobrze czuł. Należy między innymi postarać się o odpowiednią karmę, dzięki której ptak będzie się dobrze chował. Zanim więc kupimy egzotycznego ptaka musimy przeanalizować sobie dokładnie jak wygląda opieka nad takim ptakiem, jakie warunki należy mu stworzyć.