Budki lęgowe dla ptaków – jak wybrać odpowiednią?

Ptaszki będzie można zaprosić do swojego ogrodu uzupełniając regularnie pokarm i wodę w karmniku, uprawiają odpowiednie gatunki roślin a także montując budki lęgowe. Zapewniając domki ptakom należy zwracać uwagę na kilka czynników. Wybór złego miejsca lub zakupu nieodpowiedniego modelu może przynosić więcej szkód niż korzyści.

Na rynku znaleźć można dużą liczbę budek lęgowych, które mają różnorakie rozmiary, średnicę otworu wlotowego, technikę wykonania, rodzaj używanych materiałów. Decydując się na budki o dużych walorach estetycznych trzeba pamiętać, że zwierzętom taki wygląd nie zawsze będzie odpowiadał. Mogą one być montowane wysoko, tak by nie zagrażały im drapieżniki. To powody, dla który w pierwszej kolejności należy postawić na funkcjonalność, a dopiero dalej na atrakcyjny wygląd.

Jak powinna wyglądać właściwie wykonana budka lęgowa?

Budki lęgowe mogą być wykonane z desek, drążonych pni, trocinobetonu, płyt OSB oraz wodoodpornej sklejki. Nie powinno się używać butelek, kanistrów, metalu, większości tworzyw sztucznych, kartonów, płyt pilśniowych oraz wiórowych. Tradycyjnie budki z zewnątrz się wygładzone, by wyglądały estetyczniej, by nie kaleczyły dłoni w czasie ich montowania. Wewnątrz natomiast nieheblowane deski ułatwiają dostanie się do otworu wlotowego. W dobrej budce znajduje się odległość miedzy otworem a dnem skrzynki powinna być spora, ponieważ dzięki temu można chronić jaja przed działaniem drapieżników.

Często błędem jest umieszczenie patyczka przy otworze. To jednak zbędny dodatek, ponieważ może sprawić, że drapieżnikom łatwiej będzie dostać się do jaj. Największym zagrożeniem będą oczywiście kuny, koty, wiewiórki, sroki czy sójki. Najlepsze budki mają spadzisty dach, ułatwiony dostęp do wnętrza dla człowieka. Trzeba pamiętać, że musimy uważać, ponieważ budka może stać się domem dla tych gatunków, które raczej nie są mile widziane.

Jaka średnica otworu pod kątem konkretnych ptaków:

– 2,8–3,5 cm - kowalik, pleszka, wróbel, bogatka, modraszka, pełzacz leśny i ogrodowy, czubatka, mazurek, sikorka uboga

– 4,5–5,5 cm – mazurek, wróbel, szpak, kowalik, dudek, pleszka, krętogłów, dzięcioł średni, sóweczka

– 8,0–8,5 cm – kawka, kraska, włochatka, pójdźka, dzięcioł czarny, dzięcioł zielony, pustułka, szpak

– 11–15 cm - puszczyk, puszczyk uralski, uszatka, gągoł, szlachar

Budka dla ptaków

Typy budek – co oznaczają?

Standardowe wzoru budek określa się nazwami literowymi A, A1, B, D, E, P. Budki A1 mają najmniejsze otwory i z każdym kolejnym określeniem ten rozmiar będzie rósł.

Kiedy i jak montować budki lęgowe?

Skrzynki będzie najlepiej wieszać w okresie zimowym – od końca lutego do drugiej połowy marca. Wtedy istnieje największa szansa, że gatunki przylatujące do kraju je zasiedlą. Dla gatunków później przylatujących budki montuje się do połowy kwietnia. Optymalna wysokość do montażu to około 3,5-4 metry. Dla sikorek domki montuje się niżej. Odległości między budkami mogą być różne w zależności od gatunku.

Jak konserwować domy dla ptaków?

Budki powinno się konserwować raz na dwa lata. Usuwamy z nich zanieczyszczenia, odchody, pióra. Jeśli nie będą czyszczone mogą stać się płytkie, aby zwierzęta mogły je zasiedlić. Prace takie wykonuje się po okresie lęgowym.