Czym karmić ptaki zimą?

Zima nigdy nie jest łatwym okresem dla ptaków, wyjątkowo kłopotliwa potrafi być jednak przede wszystkim wówczas, gdy w miastach nie brakuje zamarzniętego śniegu. Dokarmianie ptaków może odbywać się na wiele sposobów i nie brakuje osób preferujących w takim wypadku metodę prób i błędów. Nie zaszkodzi jednak, gdy zapoznamy się z poradami specjalistów w tym zakresie i podążymy ich śladem.

Czym karmić ptaki w zimowych miesiącach?

Pierwsza odpowiedzią fachowców są ziarna czarnego słonecznika. To prawdziwy przysmak, który w świecie ptaków jest tym, czym w naszym są najsmaczniejsze hamburgery. Takie ziarna smakują niemal wszystkim ptakom, a te, które nie będą w stanie samodzielnie rozłupać ziarenek, z pewnością skuszą się na resztki, które również okażą się apetyczne. Innym przysmakiem dla ptaków są orzeszki ziemne zwłaszcza, jeśli drobne uszkodzenie sprawiło, że ich producenci nie zdecydowali się na ich regularną sprzedaż. Można zresztą nabywać je bezpośrednio u sprzedawców, którzy zwykle chętnie pozbywają się towaru, który w innych warunkach nie zostałby przez nich sprzedany. Nie zaszkodzi też, jeśli w sklepie zoologicznym zaopatrzymy się w zawieszki dla ptaków wykonane właśnie z orzechów ziemnych. Duża wartość energetyczna takiego przysmaku z pewnością przyczyni się do tego, że znajdą się na niego chętnie.

Smalec i słonina

Innymi przysmakami, jakimi warto się zainteresować są łój, smalec oraz słonina. Nasza dieta jest coraz uboższa w tłuszcz, należy jednak pamiętać, że w diecie ptasiej zajmuje on znacznie więcej miejsca, co daje o sobie znać zwłaszcza w okresie zimowym. Gotowy łój przeznaczony dla ptaków można nabyć choćby w sklepie mięsnym, nie zaszkodzi jednak również, jeśli przygotujemy go samodzielnie.

Zimowe przysmaki dla ptaka

Nasiona

Kolejnym ciekawym przysmakiem są dobre mieszanki nasion. Tu nasuwa się, oczywiście, pytanie o to, czy mieszanka nasion w ogóle może być zła, okazuje się jednak, że relatywnie często mamy z takimi do czynienia. Kiepskie mieszanki są zwykle uzupełniane o wypełniacze, łuski nasienne oraz inne odpadki, tymczasem ptaki przeważnie nie są wcale nimi zainteresowane. Nie powinniśmy także sięgać po te mieszanki, które mają w swoim składzie barwione ziarna. Ptaki hodowane w domach powinny się nimi zadowolić jednak te, które żyją na wolności z pewnością nie pozwolą sobie na taki eksperyment. Jeśli więc mieszanka ma być dobra, w jej składzie powinien znajdować się słonecznik, proso, kukurydza, a czasem nawet orzeszki. Jeśli nie chcemy popełnić błędu, kupujmy je przede wszystkim w sklepie zoologicznym lub bezpośrednio od hodowców.

Ciekawą propozycją jest też krokosz barwierski. To białe nasiona ukryte w cienkich łupkach, które są szczególnie lubiane przez kosy i wiewiórki. Karmiąc ptaki w taki sposób należy zwracać uwagę jedynie na to, aby ziarna nie zamokły. Pamiętajmy też, że większość ptaków lubi również bardziej konkretne pożywienie, a co za tym idzie możemy mieć pewność, że nie pogardzą mącznikami. Mączniki można nabyć w sklepach zoologicznych, ptakom powinny być przy tym podawane w dość płytkich naczyniach ceramicznych wyposażonych w śliskie brzegi.