Jak zrobić poidło dla ptaków?

Każdy musi pic dużo wody, gdy będzie gorąco. Dzięki temu będzie się można ochronić przed odwodnieniem i ochładza się cały organizm. Dobrze o tym wiemy i dlatego kilka litrów różnych płynów dziennie. Dla nas nie będzie to trudne, bierzemy butelkę wody i już możemy się wygodnie napić wody.

O ile psy czy zwierzęta domowe, gospodarcze również w tym zakresie są zadbane, o tyle gorzej to będzie wyglądać, gdy chodzi o ptaki, o których się nieco zapomina. Dlatego warto będzie przygotować specjalne poidło dla ptaka. Założą one w pobliżu gniazda i na pewno chętnie będą nasz teren odwiedzały, gdy zobaczą, że jest tam dla nich dostępna woda do picia. Ptaki również mają potrzeby, jeśli chodzi o spożywanie wody, dlatego warto będzie im dać taką możliwość, a one odwdzięczą się, ponieważ będą zjadać komary, mszyce, ślimaki, larwy i owady. Dzięki temu nasz ogród będzie funkcjonował jeszcze lepiej.

Sposób pierwszy

Przygotuj:

- podstawkę

- plastikową butelkę

- nożyczki

Z butelki wycinamy dno, cięcie musi być równe, by butelka się nie wywróciła. Można sobie pomóc składając ściany butelki ze sobą. Dno nie będzie potrzebne a w pozostałej części robimy ząbek. Takie nacięcie powinno być na około 1 cm wysokości, jednak nie może być wyższe niż brzegi podstawki, ponieważ woda będzie się przelewać. Zakręcamy butelkę, odwracamy ją do góry uciętym dnem i napełniamy wodę. Przykładamy podstawkę i całość odwracamy. Trochę wody może się rozlewać, ale jeśli szybko wykona się odwracanie to podstawka zapełni się do wysokości ząbka.

Możesz również skorzystać z gotowego rozwiązania - wybierz poidełko dla ptaków w sklepie Krakvet.pl

Tak przygotowane będzie poidło. Butelka będzie pełna wody, a gdy ptaki zaczną korzystać z wodopoju woda będzie się obniżać i automatycznie uzupełniać do poziomu określonego przez nacięty ząbek. Taki właśnie sposób przygotowania poidła stosuje się między innymi w przypadku rozwiązań stosowanych przy hodowli drobiu. Stojący po środku pojemnik sprawia, że zwierzak nie będzie biegał po poidle i nie dojdzie do jego zrujnowania.

Poidło dla ptaka

Drugi sposób

Przygotuj:

- podstawkę (wielkość bez znaczenia; wysokość brzegów do 2 cm)

- plastikowy, szczelnie zamykany pojemnik

- wężyk

- silikon

- nożyk

Teraz nie ucina się butelki albo innego pojemnika a jedynie wycina się otwór o szerokości wężyka u podstawy. W ten otwór wkłada się wężyk i zabezpiecza silikonem, by nie przeciekała woda. Drugi koniec ustawiamy do podstawki poidła, by wylot znajdował się wewnątrz. Ustawiamy butelkę ponad podstawką. Można podstawkę dociążyć kamieniem. Zasada działania będzie podobna jak w pierwszym przypadku. Będzie można w różnorakich miejscach ustawiać takiego pojemnika i to jego zaleta, ponieważ będzie zabezpieczony przed przewróceniem.

Uważajmy jednak, ponieważ zbyt duża plastikowa butelka może zaginać się do wnętrza i wtedy woda z wężyka będzie cały czas płynąć przelewając się przez podstawkę. Dlatego przy większych pojemnościach zbiornika lepiej stosować będzie szklane słoiki. Wężyki należy umocować w pokrywce i odwracamy ją do góry dnem, można będzie także zastosować rozwiązanie w postaci plastikowego wiaderka z pokrywką.

Więcej ptasich porad znajdziesz na exotic-birds.pl