Najlepsza karma dla ptaków

Właściwe żywienie doskonale wpływa na kondycję organizmu oraz ilość energii, jaką on posiada. Dlatego też do potrzeb konkretnych zwierząt trzeba dostosować właściwy pokarm. Tak samo jest w przypadku czworonogów, gadów, rybek czy ptaków. Jeśli chodzi o ptaki, to cechują ich konkretne wymagania żywieniowe.

Spełnianie ich sprawia, że mogą one zachwycać pięknym upierzeniem, zdrowiem oraz sporą dawką energii, a to przekłada się na aktywną zabawę i śpiew. Jak więc wybrać pokarm dla ptaków?

Jaki pokarm dla ptaków?

To, jaki pokarm wybierze się dla ptaków, jest o tyle istotne, że różni się w zależności od rodzaju ptaków. Na przykład ptaki egzotyczne potrzebują czegoś zupełnie innego w pożywieniu niż papugi faliste czy też kanarki. Producenci zajmują się szczegółowym opisem tego, jakie karmy i dodatki żywieniowe powinny być wybierane dla poszczególnych ptaków. Z tego też powodu łatwiejsze jest sięganie po konkretny produkt dla konkretnego ptaka. Jedne z polecanych karm na rynku to np. pokarmy firmy Versele Laga

Karma dla ptaków

Są różne formy, jakie może przybierać karma dla ptaków. Najbardziej znane to:

• mieszanki dla ptaków – czyli mieszanina zbóż i roślin, są dobre, ponieważ odpowiadają naturalnej diecie ptaków. Sklepy obfitują w rożne mieszanki: dla papug, kanarków, dla małych papug, średnich i dużych. Mają one różny skład, ponieważ ptaki mają różne zapotrzebowanie na tłuszcze czy kalorie. Dlatego też najlepiej jest kupić taki pokarm, który został bezpośrednio dostosowany do konkretnego ptaka, a wiec osobno pokarm dla papug dużych, pokarm dla papug średnich, pokarm dla papug małych i pokarm dla kanarków,

• kolby zbożowe – to połączone zboża na kształt kolby, które można wygodnie zawiesić w klatce, jest to o tyle ciekawy sposób karmienia, że ptaki muszą się nieco natrudzić, aby zdobyć pożywienie, wpływa również na urozmaicenie ich diety.

Dokarmianie ptaków

Inne przykłady pokarmu to:

• zielenina – stanowi doskonałe uzupełnienie pokarmu zbożowego, może to być: nać marchewki, krwawnik, sałata lodowa czy mniszek,

• owoce i warzywa – to także ciekawe uzupełnienie dla diety,

• kiełki – warto dawać ptakom takie samodzielnie wyhodowane, to cenne źródło witamin i składników odżywczych, są dla ptaków bardzo wartościowe.

Warto też założyć w klatce kostkę wapienną, ponieważ ptaki mogą sobie dzięki niej uzupełnić niedobory wapnia.

Karmienie papug

Zanim kupimy ptaka, pewnie nie raz zastanawiamy się, jak będzie wyglądało jego karmienie: częstotliwość, sposób podawania i przechowywania.

To zależy od warunków bytowych ptaków. Kanarek, który siedzi w małej klatce, nie ma zbyt wiele ruchu, a więc nie potrzebuje dużej ilości kalorii. Natomiast ptak w wolierze będzie miał możliwość dużej aktywności, a to sprawi, że będzie potrzebował więcej energii.

Na karmienie wpływa też tryb życia domowników. Jeśli nie ma się czasu ciągle dorzucać czegoś do jedzenia, to można oprzeć się na wodzie i mieszance dostępnych cały czas, a inne elementy można dorzucić raz na jakiś czas.

Przechowywanie pokarmu

Jeśli będzie się dobrze przechowywało pokarm, to będzie dłużej zdatny do użycia. Suche pożywienie można trzymać w szafce w kuchni. Owoce i warzywa należy ogrzać do temperatury pokojowej.