Gołębie pocztowe – wszystko, co musisz wiedzieć o ich hodowli

Jeśli marzy Ci się hodowla gołębi warto będzie zainteresować się dokładnie tymi zwierzakami, by mieć tym samym pojęcie o tym jak taka opieka nad gołębiami powinna być sprawowana. Warto wiedzieć, że gołębie to jedni z najstarszych ludzkich towarzyszy. Oswojenie oraz udomowienie gołębi datuje się już na koniec epoki kamienia łupanego.

Niepozorny ptak stał się tam symbolem bogini miłości, płodności oraz wojny. Zanim kupimy pierwsze gołębie warto o nich jak najwięcej wiedzieć.

Historia gołębi oraz ich związków z człowiekiem jest rzeczywiście bardzo bogata i udokumentowana. Hodowcy tych ptaków nie będą więc mieli problemów, by znaleźć książki, które traktują na temat hodowli gołębi. Jakie rodzaje dziś się hoduje? Oczywiście gołębie pocztowe, ale również mięsne czy ozdobne. To jednak te odmiany pocztowe budzą największe zainteresowanie. Są szybkie, wytrwałe oraz bardzo inteligentne.

Dom dla gołębi

hodowca musi zapewnić gołębiom odpowiednie schronienie a więc gołębnik. Można budować typy pawilonowe, ogrodowe, strychowe czy słupowe. Jeśli mamy duży ogród albo więcej miejsca wolnego na podwórku będzie można wybudować dla ptaków pawilon. Taki budynek musi mieć duże okna, by zapewniać zwierzętom wentylację oraz dostęp do światła słonecznego. Obok gołębnika warto postawić wolierę, czyli dużą klatkę z siatki lub szkła, w której zwierzaki mogą spokojnie latać.

Gołębnik trzeba będzie regularnie czyścić z kurzu i kału a także piór. Dzięki temu zwierzaki będą zdrowe i zadbane. Zimą należy dzielić je na samce i samice i mieć dla nich osobne pomieszczenia. W pary dobiera się je około marca przygotowując przedziały kojarzeniowe. Na początku może dochodzić do bójek między gołębiami i dlatego trzeba stworzyć dla każdego celę. Gdy zwierzęta się zapoznają i dojdzie do kopulacji samica złoży jaja i będzie wysiadywać je wspólnie z partnerem.

Ptasi groch

Pokarm i higiena

Oczywiście gołębie żywią się wszelkiego rodzaju ziarnem, które dobierane są przez hodowcę. Mogą być to słonecznik, rzepak, soczewica, soja, fasola czy kukurydza albo pszenica bądź żyto oraz owies. Należy jednak to ziarno dodatkowo wzbogacać przez dodanie tam białka, tłuszczu i składników mineralnych oraz witaminowych. Oczywiście gołębie muszą mieć zapewnioną świeżą i czystą wodę, najlepiej w specjalnie przygotowanych poidłach. Zimą należy zadbać o podgrzanie wody do około 20-25 stopni Celsjusza.

Jeśli gołębie potrzebują kąpieli należy wyznaczyć im kąpielisko, w którym będą mogli się ochłodzić po tym jak będą mieli za sobą męczący lot.

Oczywiście gołąb powinien mieć rodową obrączkę z masy plastycznej albo aluminium. Jest to swoisty dokument tożsamości. Zakłada się je w 8-10 dniu życia. Umieszcza się tam informacje o kraju pochodzenia a także rok wyklucia, numer indywidualny a także oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Jeśli ktoś będzie chciał mieć szybkiego gołębia powinien myśleć o stosownej diecie zakładającej wprowadzenie licznych witamin i minerałów wzmacniających gołębia, które sprawią, że będzie miał większe możliwości.