Jak fotografować ptaki?

Miłośnicy ptaków bardzo chętnie decydują się również na to, by robić im zdjęcia. To zadanie jest pasjonujące, ale niestety trudne. Czujność i szybkość ptaków sprawia, że potrzebne będą długie ogniskowe, a także wiedza dotycząca gatunku, który będzie fotografowany. Czas jaki poświęcimy będzie jednak dawał nam wielką satysfakcję, gdy okaże się, że uda się zrobić wymarzone zdjęcie.

Zanim zaczniemy robić zdjęcia zastanowić się trzeba czy jesteśmy gotowi na takie wyzwanie. Przede wszystkim trzeba bardzo wcześnie wstawać i być przygotowanym na to, by wyjść na tereny podmokłe, przygotowywać się na deszcz, mróz i inne trudne warunki pogodowe. Jeśli jesteśmy na to gotowi możemy właśnie rozpocząć robienia zdjęć.

Sprzęt

Oczywiście dobrzy sprzęt to podstawowa sprawa. Do robienia zdjęć ptakom poleca się jak najbardziej jasne długie teleobiektywy. Obiektywy takie są jednak bardzo drogie i amatora niekoniecznie będzie na to stać. Większość inwestuje w sprzęt niższej jakości i korzysta z telekonwerterów. Ciemne obiektywy będą utrudniać zdjęcia w trudnych warunkach. Jeśli jednak miłośnik zdjęć będzie mocno zaangażowany to będzie w stanie nawet z takim nieco gorszym sprzętem zrobić dobre zdjęcia. Najważniejsze będzie mieć odpowiednią wiedze na temat ornitologii. Na forach internetowych i portalach społecznościowych znajdziemy całą masę miłośników fotografii ptaków i na pewno będą w stanie dać nam jakieś porady.

Fotografowanie ptaków

Jeśli chodzi o robienie zdjęć to oczywiście zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się aparaty cyfrowe, które sprawdzają się znacząco lepiej niż analogowe. Najważniejsze jest tutaj to, że możemy robić zdjęcia seryjne, które są najlepsza opcją, by dało się uchwycić wyjątkowe zdjęcie. Natomiast w przypadku analogowych aparatów praktycznie taka możliwość nie istnieje, ponieważ szybko kończy się klisza i nie ma szans na wykonanie większej ilości zdjęć. Dodatkowo warto się zastanowić nad tym jaki format będą miały wykonywane zdjęcia. Jeśli chodzi o zdjęcia w formacie RAW na pewno są one doskonałej jakości, jednak zdecydowanie zwalniają zapis zdjęć, dlatego dobra rozdzielczość JPG na pewno będzie sensownym wyjściem.

Informacje

Fotografia ptaków w zależności od zaangażowania może być wyjściem na niedzielny spacer, w czasie którego zrobi się kilka zdjęć, ale może być to także czuwanie przez wiele godzin w ukryciu, by dało się zrobić jedno wyjątkowe zdjęcie. Ptaki między sobą różnią się zwyczajami, są niekiedy bardziej płochliwe niż te żyjące w innym regionie. Dlatego zrobienie dobrego zdjęcia wymaga bardzo dużej wiedzy i wielu godzin spędzonych na oczekiwaniach.

Jeśli chcemy o ptakach dowiedzieć się więcej i nieco lepiej przygotować się na spotkanie z nimi warto będzie zaglądać na fora internetowe, gdzie wypowiadają się specjaliści zajmujący się ptakami od lat. Dzięki nim możemy dowiedzieć się jak ptak może się zachować i czego można się po nim spodziewać. W ten sposób możliwe, że również łatwiej będzie przygotowywać się do zrobienia zdjęcia, gdy będziemy znali zwyczaje danego gatunku.