Jak i kiedy obserwować ptaki

Przede wszystkim należy robić to uważanie, praktycznie zawsze i wszędzie.

Na początku obserwować można ptaki mieszkające w sąsiedztwie przez okno, przy karmniku, w trakcie spaceru, można będzie je obserwować również w trakcie wizyty na cmentarzu. Takie obserwacje będą dobre zarówno dla nas i nie będą kłopotliwe dla ptaków. Jeśli komuś wydaje się, że ptaki są nudne to jest w błędzie. Niezależnie czy będzie wczesny ranek, zmierzch, lato czy zima możemy być pewni, że ptaki będą intrygujące. Wygląd ptaków również różni się od pory roku. Inaczej wyglądać będą dorosłe, inaczej młode, różnią się samce z samicami. Ptaki zmieniają swoją szatę w zależności od sezonu, dlatego zawsze może wyglądać wyjątkowo.

Do obserwowania warto przygotować się zimą, gdy ptaki są jeszcze w karmniku i zjadają co im tam przygotujemy. Można z małej odległości poznać te najbardziej popularne gatunki, które nie odleciały na południe. Takie gatunki jak wróble, mazurki, sikorki, dzięcioły, dzwońce. Gdy odwiedzimy okoliczne zbiorniki wodne będzie można zobaczyć łabędzie, krzyżówki, czernice.

Gdy nadejdzie wiosna rozpoczną się przeloty ptaków, które osiądą w naszym kraju, lecą w dużych stadach do miejsca przeznaczenia. Stada gęsi, łabędzie z szumem przelatują wysoko nad głowami, to niezapomniane przeżycia. Niektóre będą również zostawiać na naszym terenie. Zakładają rodzinę wcześniej kokietują śpiewem, by wybranka serca zwróciła uwagę na takiego ptaka. W ptasim świecie to czas wielu kolorów i odgłosów.

Ptaki wiosną

Wiosna to oczywiście okres lęgowy, w czasie którego możemy zaobserwować ptaki, również młode tych najbardziej popularnych w naszym kraju ptaków. W lecie mamy taki okres, gdy aktywność ptaków będzie mniejsza. Odchowane potomstwo, duże upały, pożywienie nie skłaniają ich do wysiłku. Jest to pora wymiany upierzenia. Na początku jesieni rozpoczynają się odloty na zimowiska. Wiele gatunków zbiera się na sejmikach, oceniają kondycję i ćwiczą długie loty.

Jeśli chcemy się wybrać się na obserwację ptaków zawsze musimy pamiętać, że w świecie ptaków będziemy intruzami i będziemy zakłócać ich spokój. Najlepiej będzie, gdyby dało się je obserwować tak, że w ogóle nie będziemy zauważalni w tym środowisku. Do obserwacji będzie nam potrzebna lornetka, luneta przez którą z pewnej odległości będzie można obserwować ptaki, przydaje się przewodnik pozwalający na oznaczenie gatunków. Prowadzone obserwacje należy notować w notatniku, a jeśli nie jesteśmy w stanie ocenić gatunku będzie można zrobić szkic, zaznaczyć charakterystyczne szczegóły, które potem dają nam możliwość identyfikować ptaka.

Notatki należy wykonać rzetelnie, powinny być tam informację o warunkach w jakich dokonywana była obserwacja w danym przypadku. Świeżo robione obserwacje mogą wydawać się mało ważne, ale gdy będą robione częściej przez dłuższy czas będzie można przygotować notatki dotyczące okolicy oraz tego w jakich warunkach bytują w tej okolicy ptaki. Długie obserwacje to klucz do tego, by zrozumieć życie ptaków i poznać to jak funkcjonują.