Jak przyciągnąć ptaki do ogrodu?

Ptaki są częścią naszego ogrodu, która sprawi, że będzie on nabierał życia, pojawi się tam śpiew i ruch, a jednocześnie będziemy mieli okazję do tego, by śledzić prawdziwą żywą przyrodę. Ptaki pomagają także w walce z różnorakimi szkodnikami. Jak więc będzie można skrzydlatych przyjaciół sprowadzić do naszego ogrodu? Jak sprawić, by nie tylko co jakiś czas przylatywały do naszego ogrodu, ale zostały tam na stałe?

Postaramy się podpowiedzieć jak można przygotować ogród, który będzie przyjazny i atrakcyjny dla ptaków.

Czemu warto mieć ptaki w ogrodzie?

Poza korzyści związanej z upiększeniem ogrodu ptaki są również dla nas szansą na skuteczną walkę ze szkodliwymi owadami. Rola ptaków w wcale z nimi jest nieoceniona. Przede wszystkim to w 100% ekologiczna metoda więc jeśli ktoś nie chce stosować w swoim ogrodzie chemii to powinien właśnie postawić na ptaki. Do pożytecznych ptaków, które mogą walczyć z owadami zaliczają się sikory, nawet nie przez wszystkich lubiane szpaki również radzą sobie dobrze z larwami i pędrakami. Oprócz tego również rudziki, dzwońce, zięby. To wszystko ptaki, które będą zjadać owady w ten sposób karmiąc swoje młode.

Jeśli chcemy tworzyć ogród, który będzie przyjazny ptakom musimy mieć atrakcyjne dla nich rośliny a więc dać im pokarm i schronienie. Powinien być to jak najbardziej naturalny ogród, jeśli będziemy zbyt często go pielęgnować to możliwe, że ptaki nie będą potrafiły znaleźć tam dla siebie miejsca. Sadząc rośliny warto wybierać takie, w których ptaki będą się dobrze czuły.

Jeśli chodzi o rośliny, które dają owoce mile widziane będą jarzą, rokitnik, głóg, berberys, ognik, dereń, śnieguliczkę, bez irgę, kalinę, mahonię, ostrokrzew, leszczynę, świdośliwę czy wiciokrzew. Pośród tych roślin znajdziemy także atrakcyjne ozdobne odmiany i gatunki, które w wielu ogrodach dobrze się sprawdzą. Warto także postawić na byliny jak rumianek, nawłoć, oset, wrotycz. Dzięki nim w okresie jesiennym ptak będzie miał co spożywać.

Karmienie ptaka

Woda w ogrodzie

Dla ptaków oczywiście bardzo ważna będzie woda, dlatego jeśli w naszym ogrodzie nie będzie zbiornika wodnego warto będzie zadbać o jakieś miejsce, gdzie będzie znajdować się będzie woda, ponieważ ptaki mogą wtedy z naszego ogrodu się usunąć. Można między innymi postarać się o małe oczko wodne, które będzie z jednej strony gwarantować wodę dla ptaków, a z drugiej stanie się także atrakcyjnym estetycznie rozwiązaniem, które również ciekawie będzie się sprawdzać. Jeśli nie mamy takiej możliwości, by oczko wodne przygotować można się zdecydować albo na poidło dla ptaków albo nawet na małe zbiorniki z wodą ustawione w różnych miejscach.

Budki lęgowe

Ptaki będą się rozmnażać i nie da się tego zatrzymać, dlatego jeśli chcemy dla nich zorganizować odpowiednie miejsce w naszym ogrodzie musimy stworzyć budki lęgowe, które będą pozwalały na składanie jaj. Muszą być one w pewnej odległości między sobą, ponieważ w ogrodzie mogą pojawiać się różne gatunki ptaków, a dodatkowo warto je zabezpieczyć przed drapieżnikami.